Pompa ciepła

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Jak działają systemy pomp ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia elektryczne, które zamieniają energię z powietrza na zewnątrz domu na użyteczne ciepło, w ten sam sposób, w jaki lodówka wydobywa ciepło z wnętrza. W dobrze izolowanych domach są bardzo ekonomiczne w eksploatacji. Są niezwykle wydajną alternatywą dla ogrzewania domu na olej, gaz, paliwo stałe i elektryczne. Różne typy systemów pomp ciepła pobierają ciepło z różnych źródeł: powietrza, wody lub gruntu. Wytworzone ciepło jest uwalniane przez grzejniki, ogrzewanie podłogowe lub ciepłe powietrze. Wszystkie systemy pomp ciepła, z wyjątkiem tych dostarczających ciepłe powietrze do domu, mogą dostarczyć całą ciepłą wodę potrzebną do kąpieli, pryszniców i zlewów.

Wyróżniamy trzy typy pomp:

Pompy ciepła

System oceny dla pomp ciepła klasyfikuje je w dziewięciu kategoriach sprawności. Najlepsza kategoria to A ++ i A +++. Etykiety są stosowane na pompach ciepła jako jednym źródle ogrzewania i łączone z przygotowaniem ciepłej wody użytkowej, a także całym zintegrowanym systemem, w tym energią słoneczną, regulacją temperatury itp. Większość domowych pomp powietrznych i gruntowych charakteryzuje się najwyższą oceną od A + do A +++ w zależności od modelu, odbiorników i zintegrowanego systemu.

Kategorie efektywności energetycznej pomp ciepła do ogrzewania są oparte na sezonowym współczynniku wydajności (SCOP). Zależy to po pierwsze od regionu klimatycznego, a po drugie od potencjalnego systemu grzewczego. W tym celu Europa jest podzielona na trzy regiony klimatyczne. W przypadku grzejników i systemów ogrzewania podłogowego różne temperatury zasilania i możliwe kategorie efektywności energetycznej są podane na etykietach energetycznych.

Pompy ciepła wolnostojące mają maksymalnie ocenę A ++, a jako część systemu zintegrowanego mogą otrzymać ocenę A +++. Z drugiej strony kotły grzewcze (olejowe, gazowe, biomasa) mają co najwyżej ocenę A, a w niektórych przypadkach nawet C lub D. Jeśli użytkownik końcowy jest zainteresowany najwyższą sprawnością, czyli klasą energetyczną A +++, powinien spójrz na pompę ciepła jako część zintegrowanego systemu.

Pozioma pompa ciepła grunt Pompa ciepła w domu Rodzaje pomp ciepła Pompy ciepła - temperatura grzania