Rodzaj pompy ciepła a zasada działania.

Wykonując na terenie Gdańska, Gdyni (Trójmiasta) montaż pompy ciepła w domu u klientów, spotykamy się z stwierdzeniem iż jest to kosztowna inwestycja. Nic bardziej mylnego. Urządzenia te są jednym z najbardziej energooszczędnych, ekologicznych i efektywnych systemów ogrzewania przestrzeni publicznej. Działają dzięki prostej zależnośći w środowisku która wykorzystuje niską temperaturę, aby móc ogrzać powierzchnię domu.Pompa ciepła energię cieplną potrzebną do całego procesu pobiera z gleby, powietrza oraz zasobów wodnych. Dzięki temu mamt trzy rodzaje wymienników: pompa gruntowa, powietrzna i wodna.

Cały proces opiera się na przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu. Mowa tu o parowaniu, sprężaniu oraz rozprężaniu skraplania. Do działania pompy ciepła potrzeba jest niewielka ilość energii elektrycznej do napędu sprężarki. Cały mechanizm działania nie jest skomplikowany, gdyż ciepło powstaje przez zamianę substancji ciekłej na gazową i odwrotnie ,tworząc zamknięty układ. Wytworzona energia cieplna przemieszcza się z dolnego do górnego źródła energii cieplnej. Dolne źródło ciepła jest to najczęściej grunt,gdzie umieszczane są kolektory płaskie, sondy albo kolektory spiralne. Źródłem górnym jest instalacja grzewcza.

Rodzaj pompy ciepła w Trójmieście. Rodzaj pompy ciepła a zasada działania.
Pompa ciepła gruntowa pozioma i pionowa.

POMPA CIEPŁA GRUNTOWA

Pompy gruntowe czerpią ciepło z ziemi, co jest najpopularniejszym sposobem pobierania energii cieplnej. Taka instalacja może mieć dwa warianty budowy: kolektor poziomy zbudowany z wężownic – rur wypełnionych płynem, który nie zamarza. Są one zakopane dość płytko, bo na poziomie jednego lub dwóch metrów, ale za to na dużej powierzchni. Instalacja może opierać się na sondach pionowych, które są pojedynczymi pętlami z rur, umieszczonymi w głębokich odwiertach. Umieszcza się je nawet na kilkadziesiąt metrów w głąb. Rury te również są wypełnione, ale w tym wypadku jest to czynnik chłodniczy pompy, wypełnione są więc najczęściej glikolem. To znacznie poprawia sprawność instalacji. Korzystając z ciepła pochodzącego z gruntu mamy pewność stałego dopływu ciepła, co jest bardzo istotne, zwłaszcza w okresie grzewczym. Im głębszy jest odwiert, tym temperatura jest wyższa. Przy dużej głębokości odwiertu nie ma znaczenia, czy gleba jest obsadzona roślinami, czy też nie. Grunt może być cały obsadzony roślinami lub utwardzony, a także zabudowany. Nie będzie to miało żadnego znaczenia jeśli chodzi o temperaturę. Niestety łączy się to z ogromnymi kosztami, ponieważ do odwiertów o takiej głębokości będą potrzebne nam specjalistyczne maszyny. Samo wypełnienie już wykonanego odwiertu może być problematyczne, ponieważ musimy wykonać to starannie. Potrzebny nam będzie izolator, który utrudni przejmowanie ciepła. Kolektory słoneczne nie wymagają tak głębokich odwiertów, a do ich wykonania przydadzą się jedynie takie narzędzia jak koparkospycharka. Do wykonania na naszej działce kolektorów słonecznych ważne jest, byśmy mieli wygospodarowane co najmniej kilkaset metrów terenu. Niestety teren ten nie będzie mógł być niczym obsadzony ani zabudowany Zarówno deszcz jak i promieniowanie słoneczne powinno trafiać na nie bez żadnych ograniczeń, ponieważ w ten sposób odnowią się zasoby ciepło na następny sezon. Zamiast tradycyjnego trawnika możemy jednak zastosować w tym miejscu inne, bardziej praktyczne rozwiązanie. Dobrym pomysłem będzie drenaż rozsączający do przydomowej oczyszczalni ścieków. Można również wykonać odprowadzenie w tym rejonie wody z rynien. Tak duży i rozbudowany kolektor słoneczny to oczywiście większe koszty, jednak nie warto na nich oszczędzać. Kolektor, który będzie za mały sprawi, że temperatura gruntu również będzie niewystarczająca. Nie bez znaczenia jest tez rodzaj gruntu – z wilgotnej ziemi gliniastej uzyskamy aż 3 razy więcej ciepła niż np. z piasku. Warto więc najpierw zbadać grunt, by wiedzieć jak duża powinna być nasza instalacja od strony źródła dolnego.
Jak sie okazuje, miasto Gdańsk wspiera inwestycje ekologiczne i chetnie montuje wymienniki gruntowe w nowych inwestycjach. Przykładem jest budowa nowoczesnego budynku dydaktycznego na terenie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. Wszystko to ma przyczynić się do kształcenia uczniów tych szkół w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk oraz elektryk w branży budownictwo.

Pompa ciepła wodna.

POMPA CIEPŁA WODNA

Najlepszym nośnikiem ciepła jest woda, zwłaszcza jeśli chodzi o wody podziemne. Temperatura wody podziemnej może wynosić nawet 10°C. Jest to odpowiednie dla efektywności pomp ciepła. Do pozyskania wody potrzebne będą dwie studnie: zrzutowa i czerpna. W studnię zrzutową wtłaczana jest przechłodzona woda pod ziemię. Dwa czynniki mogą ograniczyć nam możliwości wykorzystania wód podziemnych. Na niektórych działkach cieki wodne są tak duże, że można nawet myśleć o och eksploatowaniu. Czasem też skład wody jest nieodpowiedni, ponieważ jest zbyt żelazista. Może mieć też za wiele wapnia, co powoduje zapychanie się filtrów, ale również wymienników ciepła. Taka studnia zrzutowa może być zbyt zamulona, by przyjmować wodę. Przy takiej studni można zainstalować wymiennik ze stali szlachetnej, który oczyści z osadów wodę, ale spowoduje to znaczne pogorszenie działania całego układu. Zyskamy przez to mniej ciepła. Wymiennik wymaga też regularnego czyszczenia, co sprawia, że instalacja nie jest do końca samoobsługowa. Można ułożyć pętle kolektora na dnie rzeki lub jeziora, jednak nie jest to dość popularna metoda, ponieważ niewiele działek ma dostęp do takich zasobów wodnych. Taki układ za to jest bezawaryjny oraz bardzo efektywny. Ponieważ woda ma świetną zdolność do akumulacji ciepła. Pompa ciepła umieszczona np. na dnie stawu może być nawet dwa razy mniejsza niż w układzie, który znajduje się w gruncie. Woda ma największą gęstość przy temperaturze plus 4 stopnie, wtedy kiedy właśnie zalega w strefie przydennej.

Jak działa powietrzna pompa ciepła.

POMPA CIEPŁA POWIETRZNA

Powietrze okazuje się nie być zbyt dobrym nośnikiem ciepła. Poprzez wiatr jego temperatura potrafi też się diametralnie zmienić, znacznie szybciej niż temperatura gruntu, czy też wody. Powietrzne pompy ciepła mimo wszystko rozwijają się znacznie szybciej i zyskują coraz bardziej na popularności. Mają jednak szereg swoich zalet. Przede wszystkim nie potrzebujemy przy nich posiadać dużej działki. Powietrze nie jest też deficytowym źródłem ciepła, dlatego nie trzeba się martwić o głębokie odwierty, jak w przypadku pomp umieszczonych w gruncie. Samo urządzenie bardzo przypomina klimatyzator typu split, który posiada jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną. Koszty całej inwestycji są znacznie niższe niż w przypadku innych rodzajów pomp. Pompy powietrza są też dobrym rozwiązaniem dla osób, które tylko remontują dom. Taka instalacja nie potrzebuje również komina, nie ingerujemy również w otoczenie domu, co jest ogromnym plusem. Instalacja nie wpływa również na wentylację. Istnieją również modele, które są przeznaczone do posadowienia na zewnątrz. Niestety takie pompy mają jedną wadę – temperatura powietrza jest zmienna i niestety potrafi spaść nawet do poniżej 20 stopni, a wtedy potrzebujemy dodatkowego grzania domu. Pompy powietrzne mogą jednak pracować bez przeszkód nawet w momencie, kiedy na zewnątrz jest minus 25 stopni. Pracują mniej ekonomicznie, ale już przy minus 15, czy minus 20 stopniach ich praca jest optymalna dla nas. Sprawność takich pomp oczywiście zależy od panujących na zewnątrz mrozów, jednak są w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie na ciepło przez cały sezon grzewczy.
Unikatowym wykorzystaniem powietrznej pompy ciepła może poszczycić się niezwykły apartament w Gdańsku, który oferuje noclegi na wodzie. Modny domek o powierzchni około 80 m2 jest obiektem w pełni energooszczędnym, opartym na włóknach szklanych, żywicach i grubych izolacjach.Filia 1
Warszawa

Zadzwoń odpowiemy na każde pytanie - telefon:

+48 601 000 000

biuro@pompaciepxxxla.pl

Pompa ciepła w warszawie - kontakt.

Filia 2
Katowice

Zadzwoń odpowiemy na każde pytanie - telefon:

+48 608 399 000

geoterm@geotevdfvdrm.com.pl

Pompa ciepła w Katowicach - kontakt.

Filia 3
Rzeszów

Zadzwoń odpowiemy na każde pytanie - telefon:

+48 605 000 000

biuro@kcsdijsdifjsystem.pl

Pompa ciepła w Rzeszowie - kontakt.

Centrala w Trójmiasto -
Gdańsk, Sopot, Gdynia.

Zadzwoń odpowiemy na każde pytanie - telefon:

+48 555 555 555

info@ciepla.net.pl